HOKKAIDON KIRSIKKAPUUT JUURTUVAT KANGASALLE

HOKKAIDON KIRSIKKAPUUT JUURTUVAT KANGASALLE Arboretum frick

Sain metsäpuistomme musiikin tekijän Heikki Mäenpään tuomana arvokkaan lahjan Japanista – ison pussillisen Hokkaidon saarella kasvaneiden kirsikkapuiden siemeniä! Lahjan antoi Helsingin Roihuvuoren kirsikkapuiston “isä” Norio Tomida, jonka työn ansiosta hanami-perinne on tullut Suomeen.
Olen syvästi kiitollinen tästä ystävyyden ja luottamuksen eleestä. Toivottavasti onnistun idättämään ja kasvattamaan siemenet taimiksi. Norio Tomidan mukaan siemenet ovat Japanin pohjoisimman Hokkaidon saaren kylmimmältä alueelta. Tulevina vuosina nämä siemenet kasvavat puiksi, jotka tuovat palan Japania ja kevään juhlaa toivottavasti myös Kangasalle.

SULJE

Tagline

Varaa ryhmävierailu

Kesän 2026 aikana puisto avautuu 15.5. – 30.8.2026 vain etukäteen sovituille, yli 10 hengen ryhmille – ja jokainen vierailu sisältää persoonallisen opastuksen arboretumin ainutlaatuiseen kasvien maailmaan.

Ota yhteyttä oheisella lomakkeella ja kerro viestissä yhteystietosi sekä arvio ryhmääsi suuruudesta ja toivottu ajankohta vierailulle. Olemme sinuun tämän jälkeen yhteydessä ja vahvistamme vierailun.